Każdej osobie prowadzącej firmę z pewnością nieraz brakowało pieniędzy na najpilniejsze wydatki związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Doskonałym wyjściem w przypadku braku środków jest kredyt obrotowy. Dzięki temu narzędziu zachowanie płynności finansowej firmy jest o wiele prostsze.
Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dostosowania parametrów zobowiązania do swoich potrzeb i możliwości. Klient może wybrać zarówno obciążenie swojego rachunku bieżącego, jak i otworzyć rachunek kredytowy. Pierwsza opcja wiąże się z możliwością automatycznej spłaty części zobowiązania w przypadku, gdy na konto wpłyną środki. Odnawianie się dostępnego limitu cechuje kredyt rewolwingowy, a obrotowy również posiada ten atrybut. Przedsiębiorca po spłacie części zobowiązania znów może otrzymać kolejne środki w ramach ustalonej maksymalnej kwoty kredytu. Niezbędne jest jednak pilnowanie terminu, w którym dłużna kwota musi być spłacona w całości.
Kredyt rewolwingowy – zalety
Zobowiązanie to ma charakter krótkoterminowy. Przeciętnie kredyt obrotowy jest udzielany na okres roku. Niektóre banki oferują jednak taką usługę ze znacznie wydłużonym okresem kredytowania. Dzięki temu nie będzie konieczna kolejna wizyta w banku w celu uzyskania nowego kredytu. Zaletą jest również możliwość racjonalnego rozłożenia spłaty pożyczonej kwoty w czasie.
Prostota działania kredytu rewolwingowego
W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, kredyt obrotowy nie ma harmonogramu spłaty, który klient zazwyczaj otrzymuje przy podpisaniu umowy kredytowej. Wynika to z faktu, że przedsiębiorca może w całym okresie trwania umowy zaciągać zobowiązania na kwoty, które łącznie nie mogą przekroczyć ustalonego limitu. Tak działa również kredyt rewolwingowy, a obrotowy jest w założeniach do niego podobny. Ten drugi jest jednak zarezerwowany tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Należy pamiętać o tym, że kredyt obrotowy należy spłacić w całości w terminie określonym w umowie. Praktyka banków wykazuje w tym zakresie pewne odmienności. Niektóre instytucje kredytowe żądają comiesięcznej spłaty określonej części zobowiązania. Inne banki nie przykładają do tego uwagi i można w ostatnim dniu okresu wskazanego w umowie spłacić całą dłużną sumę. Każdy kredytobiorca powinien zważyć na to, który wariant pełniej odpowiada jego potrzebom.